piątek, 21 czerwca 2013

Zasada Pięciu Żywiołów

Według filozofii chińskiej, świat zależny jest od pięciu żywiołów: ogień, ziemia, metal, woda i drzewo. Każdy ma swoją specyficzną energetykę, która wspiera, niszczy lub neutralizuje żywioł, równoważąc siły natury a tym samym regulując chi naszego otoczenia. W ten sposób powstają trzy cykle: tworzenia, kontroli i redukcyjny.

Żywioły wspomagają się wzajemnie, nadają sobie energię budującą, jedno powstaje z drugiego i jest zależne od siebie. Jest to proces twórczy.

Ziemia stwarza Metal, Metal po stopieniu ma konsystencję płynnej cieczy a to należy do żywiołu Wody, Woda zasila Drzewo, Drzewo podsyca Ogień. Efektem spalania przez Ogień jest popiół czyli element Ziemi.

Te same żywioły mają też potencjał destrukcyjny, wzajemnie się kontrolują, jeden może zdominować drugiego. W codziennym życiu należy unikać połączeń tych elementów. Wszelkie ich zestawienia w otoczeniu zaburzają równowagę i są przyczyną konfliktów, chorób, zamętu i strat. Dotyczy to zestawień: Ognia i Metalu, Metalu i Drzewa, Drzewa i Ziemi, Ziemi i Wody, Wody i Ognia.

Ogień z łatwością stapia metal, metal ścina drzewo, drzewo rozsadza ziemię korzeniami, ziemia wchłania wodę, woda gasi ogień.

Niekorzystne oddziaływania między żywiołami możemy złagodzić elementem osłabiającym. Każdy z nich ma swój odpowiednik, który zmniejsza siłę jego oddziaływania, by w ten sposób złagodzić niekorzystne efekty ścierania się sił natury. 

Jeżeli chcemy zredukować siłę Metalu w naszym otoczeniu wtedy użyjemy elementu Wody, która powoduje jego korozję. Natomiast przy dominacji Ziemi najlepszy będzie Metal, który ją wyjaławia. Z nadmiarem Ognia doskonale poradzi sobie Ziemia, dławiąc go. Ekspansywność Drzewa osłabi Ogień, a siłę Wody okiełzna żywioł Drzewa, wchłaniając ją. 

Do zamiany cyklu kontrolnego w korzystny cykl twórczy wykorzystujemy zawsze element, który znajduje się w jego sąsiedztwie i działa na niego osłabiająco. Ma to na celu wprowadzenie ponownej równowagi w nasze otoczenie tak, by wszystkie energie żywiołów działały na nas korzystnie. 

Zasadę pięciu żywiołów możemy zastosować w każdej dziedzinie naszego życia wiedząc, że do każdego elementu przypisany jest konkretny kształt, strona świata, pora roku, kolor, narząd, smak i wiele innych czynników otaczającego nas świata.artykuł napisany dla czasopisma "Adremida"
(fragment)

Żywioły w otoczeniu


2 komentarze:

  1. W jaki sposób ziemia stwarza metal?

    OdpowiedzUsuń
  2. W Zasadzie Pięciu Żywiołów nie można brać wszystkiego dosłownie. Wiadomo, że z ziemi metal nie wyrasta :) Tu raczej chodzi o związki, w jakie ziemia jest zasobna :)

    OdpowiedzUsuń

Zobacz także:

Cel Duszy

Cel Duszy