środa, 13 listopada 2013

TęczaTęcza ostatnio wzbudza wiele emocji, a nawet agresji. A przecież to jest jedno z piękniejszych zjawisk atmosferycznych i symboli. Powstaje, gdy w czasie deszczu promienie słoneczne oświetlą kropelki wody. Wówczas na niebie mamy barwne widowisko świateł, kolorów i przejawu potęgi przyrody. Łuk przecinający niebo mieni się pomarańczowymi, żółtymi, zielonymi, niebieskimi, indygo i fioletowymi barwami Jeszcze bardziej niezwykła jest tzw. "podwójna tęcza". Wtedy możemy zaobserwować odwrócone kolory.

Symbolika tęczy jest bardzo szeroka.  Wyraża obecność Boga, miłosierdzie, zmartwychwstanie, pokój, doskonałość, przemianę, przebaczenie. Poza tym daje nadzieję na lepszą przyszłość, dobre nowiny, zwycięstwo. Jest alegorią zgody, tolerancji, przebaczenia, odrodzenia, uspokojenia i oczywiście poprawy pogody.

W wielu mitologiach i kulturach jest także symbolem szczególnej więzi między ziemią a niebem, mostu łączącego górę i dół, drogi na Drugą Stronę Zasłony Życia. W biblijnej przypowieści o Potopie  jest symbolem przymierza, kiedy Bóg mówi: „A to jest znak przymierza, które ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy. Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią”.

Tęcza jest także Drogą, po które Dawni Bogowie  schodzili na ziemię by odwiedzić świat ludzi. Mitycznym ucieleśnieniem tęczy jest Bogini Iris, która była wysłanniczką Zeusa i Hery. Zstępowała ona po tęczy na ziemię i przynosiła zawsze dobre nowiny. Przedstawiana była często w przepięknej mieniącej się różnymi kolorami sukni zrobionej z kropel rosy.

Również kolory mają odpowiednie znaczenie. Przede wszystkim są wyrazem siedmiu szczebli kosmicznej drabiny wtajemniczenia, którą trzeba pokonać, by doznać oświecenia. Każdy znich niesie inną energię, lecz razem stanowią świetlistą siłę.

U Kopalińskiego w jego "Słowniku Symboli" mozemy przeczytać:

"W tęczy barwa niebieska wiązała się z wodami potopu, czerwień — z ognistym końcem świata, zieleń — ze światem, jaki powstanie na nowo".

oraz:

"U późniejszych ojców Kościoła i interpretatorów tęcza staje się symbolem Chrystusa lub Trójcy Świętej (trzy główne barwy), albo Marii, lub siedmiu darów ducha (7 głównych barw): rozumu, inteligencji, rady, męstwa, wiedzy, prawości i bojaźni bożej. Na średniowiecznych wizerunkach Sądu Ostatecznego wiele razy przedstawiano Chrystusa tronującego na tęczy, co symbolizuje zapewne tę samą ideę, co tęcza po Potopie w Ks. Genesis"

Jeśli we śnie ujrzymy tęczę to dobry znak, gdyż zapowiada koniec kłopotów, rozwiązanie problemów, szczęśliwe zdarzenie, obiecujące perspektywy, radość, szczęście.  Zwraca też uwagę na nasze wnętrze, zachęca do wejrzenia w życiową i duchową energię prowadzącą do odnowy i osobistego odnowienia.

źródło zdjęcia nr. 1: ryjbuk.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zobacz także:

Cel Duszy

Cel Duszy