poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Sezon na śliwki


Czas ostatnich tygodni lata to wysyp różnorodnych owoców. Wśród nich wspaniałe, pachnące słońcem śliwki. Możemy się delektować wieloma ich odmianami: popularne węgierki, okrągłe renklody to najpopularniejsze z nich.

Bez względu na odmianę, wszystkie są bogatymi w witaminy i minerały źródłem zdrowia. Warto wiedzieć, że śliwki posiadają właściwości antyoksydacyjne a więc są doskonałe w profilaktyce przeciwnowotworowej. Poza tym dostarczają witamin A, C, E, B6, K a także ważne dla organizmu minerały: potas, wapń, żelazo, fosfor, magnez. Z tego względu śliwki to nie tylko owoce wspomagające nasze zdrowie ale także urodę. Zwłaszcza witaminy K i C mają dobroczynny wpływ na stan naczyń krwionośnych wzmacniając je i poprawiając krzepliwość krwi.

To także źródło przeciwutleniaczy a więc są pomocne w usuwaniu wolnych rodników, dzięki temu dłużej możemy cieszyć się młodym wyglądem. Są także doskonałym źródłem pektyn, które pobudzają pracę jelit i oczyszczają je z zalegających resztek pokarmu a dzięki temu poprawia się przemiana materii. Ta zaleta jest ważna w przypadku uciążliwych zaparć. Włączenie do swojego jadłospisu śliwek zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Wystarczą 3 owoce dziennie, by poprawić stan swojego układu pokarmowego. 

Zatem korzystajmy z możliwości jakie daje nam Matka Natura i polubmy śliwki! 

źródło zdjęcia:
www.tapeciarnia.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zobacz także:

Cel Duszy

Cel Duszy