wtorek, 20 sierpnia 2013

Królowa Owoców

brzoskwinie z mojego ogródka
Brzoskwinie są jednym z bardziej lubianych owoców lata. Piękny kolor, mięsisty słodki miąższ zachęcają do sięgnięcia po nie. Skąpane w słońcu smakują wyśmienicie i świetnie komponują się z letnią porą roku. To nie tylko wspaniałe zwieńczenie letnich dni ale także bogactwo witamin i minerałów. Dzięki swoim zaletom są doskonałym dodatkiem przede wszystkim deserów, ciast, ciasteczek i lodów. Z powodzeniem nadają się do robienia przetworów: dżemów, kompotów, nalewek, soków, a do tego bardzo dobrze komponują się z innymi owocami. Nazywane często Królowymi Owoców, nie zawsze były dostępne na naszych stołach.

W Chinach znane są od ponad 4000 lat, gdzie była niezwykle cenionym owocem do tego stopnia, że otaczano ją czcią. Wizerunki z jej motywem można było spotkać na ścianach świątyń, porcelanowych naczyniach czy rzeźbach. Do Europy trafiły za sprawą Aleksandra Wielkiego, który sprowadził je w czasie swoich wypraw z Persji i Egiptu. W swoich początkach zdobywania europejskiego rynku były bardzo drogie i dostępne tylko dla bogaczy. Zresztą nie cieszyły się zbytnią popularnością ze względu na przekonanie o trujących właściwościach tych owoców.

źródło zdjęcia: fitness.wp
Dziś doceniamy ich bogactwo jakie nam oferują, szczególnie witaminy A, B1, B2, B3, B6, C, PP i minerały: magnez, fosfor, żelazo, bor, potas, kwas foliowy, wapń i niacytynę. Wśród wielu zalet do jednych z ważniejszych należy oczyszczanie naszego organizmu z toksyn, dobroczynny wpływ na ciśnienie, poziom cholesterolu, przemianę materii, układ nerwowy i kości. Są przyjazne dla układu pokarmowego zwłaszcza dla żołądka, gdy z pobudzają jego pracę. Niewątpliwie pozytywną cechą jest ich niska kaloryczność i dlatego powinny się znaleźć w diecie wszystkich tych, którzy dbają o swoją linię i wagę. Ostatnio też zostało udowodnione, że hamują procesy nowotworowe, wzmacniają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym a zawarta w owocach witamina A oraz witaminy z grupy B i PP nadają skórze przyjemny, zdrowy wygląd. 

Zalet tych pysznych owoców jest bardzo wiele dlatego korzystajmy z ich czasu i delektujmy się ich soczystym smakiem. Dajmy się skusić ich kolorowym, pachnącym krągłościom i jedzmy na zdrowie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zobacz także:

Cel Duszy

Cel Duszy