środa, 16 października 2013

Pomidor - piękno i zdrowie

Addio pomidory Addio ulubione
Słoneczka zachodzące za mój zimowy stół

śpiewał Wiesław Michnikowski i szkoda że mija ich sezon. Są jednym ze skarbów lata, które dostarczają nam nie tylko walorów smakowych ale i zdrowotnych. Ich piękna barwa, soczysty miąższ. Warto wiedzieć, że przetworzone nabierają dodatkowych zalet, nie tracąc nic ze swej wartości odżywczych.

Pomidor pochodzi z Meksyku i Ameryki Środkowej. Pomidory jadalne rosną tam w naturze  i uprawiane są już od 8 tysięcy lat. Od XVI w. zyskały na popularności na świecie, ale początkowo traktowane były jako rośliny ozdobne. Do Europy trafiły dzięki wyprawom Kolumba. Natomiast do Polski przywędrował wraz z królową Boną.  Bardzo szybko przyjął się we Włoszech, gdzie  nazywany był „złotym jabłkiem”, i we Francji - określany mianem „jabłko miłości”. Bardzo powściągliwi w stosunku do pomidora byli Anglicy, którzy dopiero na początku XX wieku zaczęli się do niego przekonywać.

Pomidor był przez długi czas uważany nawet za truciznę. Sądzono, że wywołuje on choroby a jego liście i łodygi są toksyczne. Dziś wiadomo, że są one jednym z bardziej korzystnych warzyw, które maja wiele zalet zarówno smakowych jak i odżywczych. Jest zaopatrzony w minerały i witaminy, przede wszystkim witaminę  C, prowitamię A i liczne witamin z grupy B. Minerały zawarte w nim mają korzystny wpływ na prawidłową równowagę kwasowo – zasadową organizmu. Wśród nich jest sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten. Do tego dochodzą jeszcze kwasy: pantotenowy, foliowy, szczawiowy i biotyna.
   
Pomidor zawiera w sobie dwa bezcenne dla nas składniki: likopen i beta-karoten. Pierwszy z nich odpowiada za piękny kolor tego warzywa i opóźnia procesy starzenia, gdyż chroni nasze komórki przed wolnymi rodnikami. Drugi z nich jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów i ochrania przed wieloma nowotworami (zwłaszcza na raka prostaty) i chorobami układu krążenia. Pomidor jest także świetną „miotełką” dla zalegających resztek w układzie pokarmowym. Dzięki bogatej zawartości błonnika ułatwia perystaltykę jelit i wspiera trawienie.
  
Jak najlepiej wykorzystać zalety pomidora, by ich nie uracić?
  •  Już w sklepie zwracajmy uwagę na jego kolor, twardość i zapach. Zdrowe pomidory są jednolicie czerwone, mięsiste i pachnącym ogonku.
  • Nie przechowujmy pomidorów w lodówce, gdyż tracą wtedy smak i konsystencję.
  • Myjemy pomidory pod bieżącą wodą i dopiero wtedy usuwamy zielony ogonek.
  • Chcąc zdjąć skórkę – warto go wyparzyć, a wtedy zejdzie ona bez problemu.
  • Nie gotujemy pomidorów w aluminiowych lub miedzianych garnkach, gdyż kwas zawarty w tych warzywach reaguje z metalem, co można zaobserwować, gdy sos zmienia kolor.
  • Nie łączymy pomidora ze świeżym ogórkiem, gdyż ogórki zawierają enzym askorbinowy, który utlenia wit. C oraz z nabiałem, gdyż może to doprowadzić nawet do choroby stawów.
źródło zdjęć:
1) zapytaj.onet.pl
2) lula.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny.

Zostaw ślad po sobie.



Wszyscy jesteśmy wędrowcami na drodze życia. Spotykamy wiele osób.Żadne z takich spotkań nie jest przypadkowe. Każdy z nas ma swoją ścieżkę. Idąc, mijamy zdarzenia i ludzi. Przeżywamy miłe chwile i te gorsze. Wszystko to wnosi jakąś cząstkę świata do naszego życia. Twoja wizyta tutaj też nie jest przypadkowa. Zapraszam na ponowną wizytę.

Zobacz także:

Cel Duszy

Cel Duszy