środa, 3 kwietnia 2013

Energia wokół nas


Wszystko wokół jest energią. Jest to podstawowy składnik naszego życia. Przenika ona wszystko co żyje. Dzięki niej istniejemy, działamy, oddychamy. W każdej kulturze jest nazywana inaczej; w chińskiej nosi nazwę chi i składa się z trzech elementów: chi nieba, ziemi i człowieka. Zasady poruszania się energii i jej wykorzystania doskonale jest ujęte w feng shui. Gdy wokół panuje równowaga, wtedy i wewnątrz nas panuje spokój i harmonia.

W znaczeniu słowa „feng shui” zawierają się dwa żywioły: wiatr i woda., które są podstawowymi elementami przyrody. Mają one szeroki wpływ na energetykę naszych domów i otoczenia. Dla Chińczyków woda to siła skupiająca energię w jakimś miejscu, natomiast wiatr to czynnik, która ją ożywia. 

Chi nieba jest to energia kosmosu, gwiazd, słonecznego ciepła. Chi ziemi ujawnia się w potędze masywów górskich, wzniesień, dróg, obszarów pustynnych itp. Chi człowieka rodzi się razem z nami, z pierwszym tchnieniem życia i towarzyszy nam aż do śmierci. 

W naturze wszystko ma dwa oblicza, chi również. Są to: sheng chi i sha chi . Sheng chi jest dobroczynnie działającą energią, która nas wspiera, działa na naszą korzyść i dodaje sił. Przeciwnym jej biegunem jest sha chi - siła negatywna, ma działanie destrukcyjnie. Te dwa elementy mają swoje odpowiedniki w poszczególnych częściach naszego życia. Jest sheng i sha dźwięku, wzroku, dotyku, węchu, smaku, sheng chi ezoteryczna i sha zatrutej strzały.

sheng wzroku
Jak rozpoznać te energie wokół siebie? Jest to bardzo proste, ponieważ towarzyszą one nam od zawsze. Na przykład sheng wzroku to piękne widoki, krajobrazy, wszystko to co „cieszy oko”, co daje nam przyjemność patrzenia, wywołuje miłe odczucia. Sha wzroku to z kolei elementy, na które niechętnie patrzymy np. oślepiające światło, ciemne zakamarki, bałagan. Sheng dźwięku czyli wszystko to co sprawia nam radość słuchania np. melodyjna muzyka relaksacyjna, szmer górskiego potoku, śpiew ptaków. Sha dźwięku to np. zgiełk uliczny, głośne klaksony, hałaśliwa, agresywna muzyka. Najbardziej niebezpieczna z nich jest sha zatrutej strzały. To niezwykle szkodliwa i niekorzystna energia wysyłana w naszym kierunku w linii prostej przez ostre narożniki budynków, mebli, przedmiotów czy proste drogi.

O Feng Shui


artykuł napisany dla czasopisma "Adremida"
(fragment)

źródło zdjęć
zdrowiekwartalnik.pl     

2 komentarze:

  1. Wartosc tekstu odkrylam dopiero po drukrotnym przeczytaniu
    tego artykulu. Jestem pod wrazeniem.

    A to jest moja witryna internetowa - Czarna Hancza

    OdpowiedzUsuń

Zobacz także:

Cel Duszy

Cel Duszy