piątek, 19 kwietnia 2013

O Feng shui

Od wieków ludzie obserwowali przyrodę i działali zgodnie z jej rytmem. Mieli głęboki szacunek do praw natury, współgrali z nią, umieli doskonale ją obserwować i wykorzystywać jej potencjał. Przykładem są nasi przodkowie, Słowianie, którzy umiejętnie dostosowywali swoje grody i egzystencję do praw natury. Stawiali je w miejscach, które starannie wybierali, używali naturalnych materiałów. Domy budowali tak, żeby wejścia były skierowane na stronę południową, by słońce ogrzewało pomieszczenie i zaglądało do wnętrza już od rana.
Innym przykładem są nasze polskie dwory i pałace, gdzie front był okazały i oświetlony słońcem. Przed posiadłością rozciągała się duża przestrzeń z okazałym klombem kwiatowym, z szerokim wjazdem zapraszającym gości do środka. Natomiast tył budynku otaczał piękny, ozdobny ogród co dawało wrażenie spokoju, uporządkowania i piękna. 

Dziś w naszym życiu brakuje równowagi i harmonii, nie liczymy się z naturą. Przy budowie domu zapominamy o wielu zasadach i nie zwracamy uwagi np. na ukierunkowanie budynku, jego położenie, nie sprawdzamy terenu działek budowlanych. Często powstają budowle na dawnych cmentarzyskach, wysypiskach, miejscach bitew czy zabójstw. To blokuje pozytywne energie, które nie mogą zadziałać w naszej przestrzeni i dlatego źle się nam układa, chorujemy, panuje zastój i marazm. Szukamy sposobów poprawienia swego bytu, zaprowadzenia ładu i porządku, pragniemy komfortu, dostatku, doskonałego zdrowia, dobrej pracy, wspaniałego związku. 


W tych poszukiwaniach trafiamy na feng shui, o którym wielu z nas słyszało. Nie jest to obca nazwa w naszej kulturze ponieważ w ostatnich latach jest to jeden z popularniejszych tematów ezoterycznych. Dowiadujemy się, że poprzez zmiany w otoczeniu możemy przetransformować nasze życie, jednak wykorzystujemy tylko niektóre elementy feng shui zapominając, że nie polega ono tylko na zmianie aranżacji wnętrza, przestawieniu mebli, przemalowaniu ścian czy powieszeniu magicznych przedmiotów. Zamiast porządku, tworzymy jeszcze większy chaos. Dlatego wiele osób sceptycznie podchodzi do tej wiedzy, uważając, że nie da się w ten sposób poprawić jakości życia. Wynika to ze szczątkowej wiedzy o feng shui. Warto zatem poszerzyć ją, by mądrze i świadomie organizować swoją przestrzeń.

artykuł został napisany dla czasopisma "Adremida"

źródło zdjęcia: 
1)dwory-polskie autor akwareli: Maciej Rydel
2) gazeta.home.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zobacz także:

Cel Duszy

Cel Duszy