poniedziałek, 23 grudnia 2013

Magia Wigilii


Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy 
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory 
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski
Słowa: Krzysztof Dzikowski 

Święta Bożego Narodzenia to jedno z najpiękniejszych okresów w roku kojarzące się z tradycją, rodziną, magicznym nastrojem. To zapach choinki, pierników, kapusty z grochem i wielu innych potraw, które w tym szczególnym dniu nabierają wyjątkowego smaku.

W dzień wigilijny wstawano bardzo wcześnie, zażywano porannej kąpieli, nie objadano się zbytnio i cierpliwie wyglądano pierwszej gwiazdki. Wszyscy starali się spędzić go miło i sympatycznie. Szczególnie dbano o to, by nikomu nie ubliżyć, nie wszczynać kłótni, nie złościć się. Zwracano się do siebie wyjątkowo uprzejmie, miłymi słowami, bez przekleństw i gniewu. Każdą napotkaną osobę obdarzano uśmiechem, życzeniami, miłym słowem. Wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki zaczynano wigilijne ucztowanie. Pamiętano też o zwierzętach, z którymi dzielono się opłatkiem i dbano, by miały dostatek jadła. 

Dziś ten czas jest także pełen magii, wzruszeń, miłych niespodzianek, jednak już nie postrzegamy go jak nasi przodkowie. Tradycje, które kultywujemy w okresie Bożego Narodzenia są echem dawnych zwyczajów, dostosowanych do współczesności. 

Postarajmy się, by był to faktycznie magiczny czas dający nadzieję na poprawę i zmiany w życiu. Czas przesilenia zimowego dawniej był okresem szczególnym. Dziś są to przede wszystkim święta i okazja do spotkań, wspomnień i zgody. Podczas nich powinniśmy znaleźć choćby małą chwilę na wspomnienie przodków. Puste miejsce przy stole niech będzie im poświęcone i niech pamięć o nich będzie zawsze żywa.
  • Spędźmy ten czas w pogodnym, radosnym nastroju. Starajmy się nikogo nie krytykować, nie osądzać i z nikim nie się nie kłócić
  • Pod talerz podłóżmy monetę o największym nominale dla zapewnienia sobie ich jak najwięcej w nowym roku
  • Każdą potrawę należy spróbować, by nie stracić żadnej okazji do poprawy swego życia.
  • Jeżeli do kogoś mamy uraz, pretensje, żale – jest to najlepszy czas na wybaczenie. Jeżeli nie mamy możliwości zrobić tego bezpośrednio, wtedy mentalnie wyraźmy słowa przebaczenia, by w nowy czas wejść z „czystą kartą”
  • Zapalmy świece w czasie uczty: pomarańczową – dla miłej atmosfery, zieloną – dla zdrowia, złotą – dla bogactwa.
  • Zadbajmy, by stół wigilijny był wyjątkowy, elegancki i emanujący pozytywną energią luksusu. Niech zagoszczą na nim czerwone, złote i zielone dodatki w postaci serwetek, naczyń, monet.
  • Po kolacji pozostawmy wszystkie potrawy do rana, by w nocy mogły najeść się dusze licznie odwiedzające nas w tym czasie.
Życzę wszystkim wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia i niech się Wam darzy w Nowym Roku!

Magia Choinki

źródło zdjęć:
www.sweetdeal.com
www.ug-dabrowa.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zobacz także:

Cel Duszy

Cel Duszy