Budując lub kupując dom, mieszkanie warto zadbać o równowagę i harmonię otoczenia, by przebywanie w takiej przestrzeni stwarzało nie tylko estetyczne wrażenie ale też zapewniało nam poczucie bezpieczeństwa, stabilności i spokoju. W każdej aranżacji należy zachować umiar. Dlatego też warto poznać zasady, które nam w tym pomogą. Do tej pory zajmowaliśmy się terenem wokół domu, poznaliśmy główne założenia feng shui, które są ważne przy planowaniu i zagospodarowywaniu przestrzeni zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. W poprzedniej części nauczyliśmy się rozpoznawać „chińskie zwierzęta”, którymi nazwano odpowiednie formy terenu. Czas wybrać najlepsze miejsce dla naszego „gniazdka”.
Najlepszym miejscem na postawienie domu jest tzw. leże smoka czyli część terenu, które stanowi najbardziej korzystne energetycznie punkt. Wyznaczyć można go prowadząc linie od południowego punktu zarządzanego przez czerwonego feniksa, do północnego czarnego żółwia, wschodniego zielonego smoka do zachodniego białego tygrysa. Otrzymamy punkt przecięcia się tych linii, który określa najkorzystniejszy obszar dla budynku. Z reguły wypada on w centrum działki. Często możemy w naszym krajobrazie spotkać zabudowania, które przytłaczają teren. Na niewielkich obszarach budujemy duże domy a to nie wpływa dobrze na energetykę mieszkańców. Warto pamiętać by wokół domu zachować rozległy teren, by energia chi mogła swobodnie przepływać i nic jej nie blokowało. Zwłaszcza z tyłu i od frontu domu powinno się zachować rozległą przestrzeń. Wszelkie nierówności, niedoskonałości można złagodzić roślinnością, drzewami, kolorami, światłem.
Zalecenia co do kształtu domu są takie jak przy rozpatrywaniu formy działki. Ważne, by nie brakowało w nim żadnej ze stref. Niekorzystne to kształt litery L, T lub H oraz trójkątny. Istotne jest z jakich materiałów jest zbudowany dom. Powinny być one jak najbardziej naturalne. Podobne zalecenia dotyczą poszczególnych pomieszczeń we wnętrzu budynku. Warto też zwrócić uwagę na dachy. Nie powinny one być zbyt dominujące nad budynkiem. Tu również należy zachować równowagę. Modne obecnie dachy kaskadowe, łamane nie są zbyt korzystne dla zarówno dla mieszkańców danego obiektu jak i dla sąsiadujących budynków. Nie powinny one mieć zbyt dużego spadu. Najlepiej, gdy wynosi on do 15 stopni skosu. Nie powinien też sięgać ziemi.
Ważne jest w jakim otoczeniu znajduje się nasz dom. Na pewno korzystne są drzewa, krzewy, wszelka zdrowa roślinność ale nie może być za dużo zieleni, by nie wprowadzać wrażenia przytłoczenia. Jeżeli dom stoi przy ulicy nie powinna ona być skierowana prosto w stronę wejścia. Może być to prosta ulica pod warunkiem, że jej lokalizacja jest spokojna, bez hałasu, dużego ruchu i nie jest ona ulicą główną. Najlepiej, gdy wije się ona jak rzeka. Niekorzystne jest, gdy dom stoi przy skrzyżowaniu ulic, u ich zbiegu, na zakręcie, przy tzw. „ślepej” ulicy, na szczycie wzgórza lub stromym zboczu.
Najlepsze rozwiązania to:
Dom stojący przy
- wijącej się ulicy
- uliczce zakończonej rondem
- prostej i nieuczęszczanej ulicy
- na łagodnie opadającym zboczu lub płaskim terenie
źródło zdjęć:
www.urządzamy.pl
www.chinaart.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za odwiedziny.
Zostaw ślad po sobie.
Wszyscy jesteśmy wędrowcami na drodze życia. Spotykamy wiele osób.Żadne z takich spotkań nie jest przypadkowe. Każdy z nas ma swoją ścieżkę. Idąc, mijamy zdarzenia i ludzi. Przeżywamy miłe chwile i te gorsze. Wszystko to wnosi jakąś cząstkę świata do naszego życia. Twoja wizyta tutaj też nie jest przypadkowa. Zapraszam na ponowną wizytę.