czwartek, 23 października 2014

Kumare


Niezwykle przedsięwzięcie i pomysł filmu powstał w głowie amerykańskiego reżysera Vikrama Ghandiego. Wymyslił postać oświeconego guru Sri Kumaré, w którego się wcielił. Mówi sobie: "nie jestem naukowcem, ale pomyślałem, że co oko widzi w fałszywej religii, może mieć taki sam efekt jak w prawdziwej religii." 

W trakcie oglądania filmu rodzi się wiele pytań. W co tak naprawdę wierzymy? Czym jest wiara? Czy to czego uczą nas od najmłodszych lat jest prawdziwe? A może kiedyś ktoś coś wymyślił i uwierzyło w to tysiące osób i nikt nie powiedział nam jaka jest prawda?

Nasi rodzice przekazali nam to w co sami wierzą i my przejęliśmy od nich pewne poglądy, spojrzenie na rzeczywistość. Dochodzimy do momentu własnych poszukiwń i gubimy się często na tej ścieżce. Dróg poszukiwań jest wiele i czasami trafiamy na fałszywe idee, modne kierunki pseudoduchowe i pseudonauczycieli, którym zależy bardziej na materialnym aspekcie nauczania niż na naszym rozwoju. Dlatego film 'Kumare" jest mądrym filmem na temat naszej duchowości. Trzyma w napięciu i zainteresowaniu od początku do zaskakującego finału.

Fałszywy guru gromadzi wokół siebie krąg słuchaczy a nawe wyznawców i przekazuje im nauki wymyślone przez siebie. Medytacje, mantry czy stwarzanie błękitnego światła to tylko iluzje. Vikram nie ukrywa tego, wręcz przeciwnie: podkreśla, że tak naprawdę one nie jest guru. To, że nosi odpowiedni strój, ma określoną fryzurę, wygląd i sposób zachowania, to tylko pozory. Uświadamia im, że tak naprawdę nie potrzebują żadnego przewodnika duchowego, gdyż to my sami dla siebie jesteśmy drogowskazami i wszystkie odpowiedzi mamy w sobie. Nie potrzebujemy zewnętrznych symboli, specjalnych rytuałów, by rozwijać się duchowo. To czego potrzebujemy to słuchanie samego siebie.
  
Premiera filmu miała miejsce w 2011 roku na South by Southwest Film Festival (SXSW), na którym otrzymał Nagrodę Publiczności festiwalu dla najlepszego filmu dokumentalnego.

O kulisach filmu opowiada reżyser osobiście LINK TUTAJ

Film do obejrzenia TUTAJ. Jeżeli nie macie wtyczki do korzystania z portalu player.pl to można ją od razu bez problemu ściągnąć. Film jest tego wart :)


źródło zdjęć:
www.filmweb.pl
annahecht.com
www.filmmakermagazine.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zobacz także:

Cel Duszy

Cel Duszy