czwartek, 13 listopada 2014

Grona Zdrowia

Winogrona - znane od wieków, doceniane przez starożytnych, spożywane już 3,5 tysiące lat przed p.n.e. Jako pierwsi docenili je Persowie i Fenicjanie a po następnie przez Babilończyków, Asyryjczyków, Egipcjan, którzy zaczęli produkować z winogron wino. Stamtąd winogrona przywędrowały do Grecji, którzy z produkcji wina uczynili swoją narodowa tradycję do tego stopnia, że starożytni Rzymianie sprowadzali od nich ten niezwykły napój dopóki nie opracowali swojej technologii. 

Winogrona – im ciemniejsze tym zdrowsze ponieważ zawierają więcej żelaza, bioflawonoidów, które niszczą wolne rodniki, opóźniając procesy starzenia. Gaszą pragnienie, zmniejszają apetyt na słodycze, świetne na galaretki, soki, desery, wina, oleje, rodzynki, ocet ale najlepiej smakują na surowo. Są doskonałe jako dodatek do wypieków, lodów, sałatek, dań mięsnych i serów.

Poza tym działają przeciwnowotworowo, W skórce zawarty jest resweratrol, który chroni przed chorobami serca. Potas zawarty w owocach ma także właściwości ochronne dla tego narządu. Oczyszczają nerki ze względu na swoje właściwości moczopędne. Korzystnie działają na funkcje tarczycy, gdyż zawierają jod, niezbędny dla prawidlowej pracy tego organu. Mają właściwości zasadowtwórcze, które pomagają zobojętniać kwasy nagromadzone w organiźmie. Nardzo cenne minerały takie jak wapń, magnez, beta karoten czy witaminy C, E oraz z grupy B dodatkowo podnoszą walory tych pysznych i zdrowych owoców. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zobacz także:

Cel Duszy

Cel Duszy