niedziela, 13 kwietnia 2014

Złota Reguła Etyczna


Ludzkość stworzyła wiele zakazów, nakazów, przykazań. Jednak zamiast całej listy wytycznych do życia wystarczy jedno: „Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe” lub „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego” Ta zasada została także ujęta w książce "Rewolucja w postrzeganiu rzeczywistości" jako ZŁOTA REGUŁA ETYCZNA NA ŚWIECIE  w ujęciu różnych religii i kultur.

W buddyźmie brzmi: 
Nie rób w stosunku do innych niczego, co sam uważasz za szkodliwe.
W chrześcijaństwie: 
Wszystko, co byście chcieli, aby Wam ludzie czynili, to i Wy im czyńcie.
W hinduiźmie: 
Oto podsumowanie twojego obowiązku: Nie czyń drugiemu czegoś, co przyniosłoby ci ból, gdyby tobie czyniono.
W islamie: 
Nikt nie może być osobą wierzącą, dopóki nie pragnie dla swojego brata tego, czego pragnie dla siebie samego.
W judaiźmie: 
Nie czyń swojemu bliźniemu tego, czego sam nienawidzisz. To jest prawo: cała reszta to komentarz.
W wierzeniach rdzennych Indian: 
Szacunek dla całego życia to podstawa.
W szikhiźmie: 
Nie czyń sobie w nikim wroga, ponieważ Bóg mieszka w każdym człowieku.

Czy powyższe zdania nie wydają się znajome?

W tych prostych zdaniach zawiera się wszystko.

Bo czyż chcemy skrzywdzić samych siebie?

Każdy dla siebie pragnie wszystkiego co najlepsze. Nikt nie chce cierpieć. Dlaczego zatem jest tyle nieszczęść wokół? Ludzie nie pamiętają albo nie wiedzą, że jesteśmy połączeni ze wszystkim. Wyrządzając komuś krzywdę, wyrządzamy ją sobie, gdyż prędzej czy później wszystko do nas wraca ze zdwojoną siłą. 

Nikt nie pragnie dla siebie biedy – to dlaczego zazdrościmy tym, którzy coś osiągnęli? Nie chcemy być nieszczęśliwi – to dlaczego unieszczęśliwiamy innych? Nie chodzi tylko o ludzi lecz także o stworzenia. Co chwilę można przeczytać o porzuconych czy maltretowanych psach, kotach, zwierzętach leśnych. Skoro pragniemy dla siebie dobrego życia, pełnego miłości, radości – rozdawajmy je wokół innym. Nie trzeba robić zbyt wiele. Wystarczy uśmiech, miłe słowo, gest.

Z pewnością zdarzyło się nam wrzucić kamyczek do wody. Wokół niego tworzy się wówczas krąg wodny, który rozchodzi się na boki. Jeżeli wrzucimy kilka kamyków do wody, każdy z nich będzie miał własny okrąg, ale w pewnym momencie zleją się wszystkie w jedną całość. Podobnie jest z nami. Każdy z nas tworzy swoją rzeczywistość, nasyca ją swoją energią, zachowaniem, myśleniem. Tworzymy swój krąg, którego jakość zależy od nas. Jeżeli jest on pozytywny, płynący prosto z serca – wtedy jego energetyka ma korzystny wpływ nie tylko na nas ale na wszystko wokół. Gdy takich kręgów ludzkich spotka się więcej – można „góry przenosić!” A gdy spotkają się światy pełne złości, nienawiści, pretensji, nieutulonych żalów, ambicji opartych na ego? To mamy chaos, kłótnie, dysharmonię, wojny, kryzysy, ogólny bałagan.

Co wybierasz?
                         
źródło zdjęć:
źr. zdjęcia: www.hansgrohe.pl
dobro-bezinteresownosc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zobacz także:

Cel Duszy

Cel Duszy